Шукати:

Козаки і гоблолицарі. В Україні - бум історичної реконструкції

29 вересня, 15:04, 2009 | 2342 перегляди | Рекомендації: +5 / - | 2 коментарі

Коли стихає літній угар численних музичних фестивалів, настає зоряний час військових реконструкторів. Історичні фестивалі ростуть в Україні ще більшими темпами, ніж музичні - щойно розібрали камнеметні машини у давньоруській фортеці "Ту Стань!" (Львівщина), як в іншому кінці країни чується дзвін мечів на фестивалі історичного фехтування "Мстислав" (Чернігів)...

Цієї п'ятниці у Кам'янці-Поділському (Хмельниччина) розпочинається п'ятий фестиваль "Терра Героїка", а тиждень тому в Хотині (Буковина) завершилися битви "Хотинської тверді". ZaUA.org попросив кам'янчанку Ірину Пустиннікову дізнатися причини такого розквіту історичної реконструкції - звідки беруться сучасні воїни давніх битв?

Автор: Ірина ПУСТИННІКОВА

…Яничари вишикувались біля похідних наметів, слухаючи свого командира-чорваджі. З табору союзників-трансильванців стиха доносилося ритмічне перестукування тулумбасів.

Головне — казан

- Хто несе казан, в тебе зброя є? Бережіть в бою казан. Прапор теж, але й казан не забувайте. В разі відступу обов’язково підбирайте наших поранених і вбитих.

Чорваджі - київський банкір Святослав Кузьмич. Всі фото автора

За спиною ватажка-аги піднімалася Хотинська фортеця, освітлена ранковим вересневим сонцем. Ага махнув рукою, показуючи, що він все сказав, і надягнув на голову шапку-кече, прикрашену важким страусячим пір’ям.

Час було займати позиції біля гармат. Наближалася вирішальна битва Хотинської війни 1621 року. Стояв полудень 19 вересня 2009 року.

Якби не українські селянки в очіпках, плахтах і з цифровими мильничками в руках, які фотографували вихід яничарів на битву з сусіднього пагорба, ілюзія подорожі в часі була б повною.

Це з іншого боку фортеці гриміло троїстими музиками свято, фестивалили продавці вишиванок і китайських сувенірних дрібничок, чекали битви тисячі глядачів.

Територія ж навколо замку була віддана реконструкторам з шести країн. Крім України, на фестиваль «Хотинська твердь-2009» вислали свій десант Білорусь, Польща, Чехія, Угорщина і Росія.

Білоруські пушкарі. І пушкарки

Їхній власний рецепт машини часу від зайвих глядачів охороняли дещо спантеличені хотинські міліціонери.

Ще б пак: дивні люди в дивних костюмах їдять з дерев’яного посуду, слухають якусь не таку музику, весь ранок вправляються в стрільбі з гармат і мушкетів і жваво обговорюють специфіку пошиття чоботів і домотканних сорочок.

За тиждень, 2-4 жовтня 2009 року, ці дивні люди — і ще сотні інших — прибудуть з усієї Східної і Центральної Європи на найбільший на континенті військово-історичний фестиваль по XVII століттю — «Terra Heroica» («Героїчна земля»).

ZaUA.org: XVII сторіччя почалося з перемог Сагайдачного під тим же Хотином, продовжилося Хмельниччиною і завершилося походами Мазепи на Азов і нинішню Каховку.

Майже ювілейна (бо вже п’ята) Терра, як і всі її попередниці, пройде в Кам’янці-Подільському — і, як і щороку, охочі побачити незвикле дійство туристи бронюють місця в готелях Кам’янця за місяць до події.

Не ображайтесь, туристи, але реконструктори знову кинуться в бій під Замковим мостом не для того, щоб вас потішити: їм не ходить про глядачів ВЗАГАЛІ.

Багато хто з них волів би навіть, щоб публіки на битві не було: коли палають хатки відтвореного українського села, коли словацькі пікінери сунуть на позиції московських стрільців затягнутим димом від гармат полем, коли польські крилаті гусари мчать на ворожий редут — все відбувається НАСПРАВДІ, це не маскарад.

Битва під Хотином - 388 років потому

Випадковий ошалілий турист з фотокамерою, який прорветься за міліцейський кордон, ризикує підірватися на вибухівці або постраждати від брикливого копита.

А від таких випадкових приблуд, які раптом вигулькують нізвідки в своїх джинсах і футболках і тиняються полем битви, ламаючи всю дбайливо відтворену картинку, не застрахований жоден фестиваль. Тож поводьмося етично і шануймо самих себе.

Але все одно хочеться в битву, і щоб шабля в руці? Ви впевнені? Тоді вам дорога в реконструктори.

Це не карнавал. Це значно серйозніше

От вам маленький тест — діалог з воєнно-історичного форуму про відтворення Хотинської війни 1621 р. ():

АppS: слухайте, а оті татари на конях - вони реконструктори чи просто?
Дмитро: А ви на гудзики подивіться. Якщо оловяні - то реконструктори.

Якщо ви зараз хихочете, з 90-процентною вірогідністю ви — реконструктор. Якщо замислились про зв’язок кінноти і гудзиків, ви не в темі. Не хвилюйтесь, вас — нас — таких багато. Переважна більшість.

Не зайвим для більшості буде дізнатися про масштабний рух, який за останнє десятиліття розрісся до помітного явища і має шанси й далі збільшувати число своїх адептів.

Для когось головне - гудзики, а для когось - по кумполу дати (бугурт у Меджибожі)

Гратися з історією, чи, скоріше, жити в історії — це ж не панкувати на смітниках і не випилювати лобзиком. Це цікавіше.

Але про гудзики доведеться таки знати майже все. І про жупани (чи нацистські каски – в залежності від епохи, яка вас зацікавить). Про зачіски, взуття, білизну...

Книги на кшталт багатотомника М.Мерцалової «Костюм різних часів і народів» чи «Битви під Берестечком» І.Свєшнікова стануть настольними, і вже не дивуватимуть драматичні питання в тематичних комьюніті: «Де знайти викройку половецького кафтана ХІІІ ст.?». Ви вже знатимете, де.

У важкохворих військово-історичним рухом (далі ВІР) є улюблені адреси: «Тоже форум», “Military Ukraine”, «Український історико-фортифікаційний форум», польський форум freha.pl, львівський «Срібний вовк».

Хоч ця битва і не відповідає жодним історичним реаліям, зате азарту і крові у ній вистачає

Провідником у світ ВІР погодився стати керівник кам’янець-подільського військово-історичного товариства «Повстанська купа Морозенка» Олександр «Гайдук» Заремба.

Його хлопці не тільки «шиються» на XVII ст. чи пам’ятний для Кам’янця 1919 р. (тоді місто було столицею петлюрівської України), а й кілька разів на тиждень вправляються в історичному фехтуванні (за підручником з фехтування XV ст. авторства Сігізмунда Рінгека) й час від часу на кілька днів пірнають в інший час, роблячи внутрішньоклубові вилазки в ліси.

Глядачів туди не запрошують, мобільниками і іншими сучасними штучками користуватися забороняють, навіть їжу готують за старовинними рецептами.

ПИТАННЯ: Як ти потрапив у реконструкцію?

ВІДПОВІДЬ: До реконструкції було багато чого: істфак університету, бойові мистецтва, дитячий інтерес до зброї (вперше кольчугу пробував плести класі в 6-му; перший раз кремінний пістоль робив в 7-му, правда, на замку́ вся робота стала – занадто складна виявилась конструкція;).

В реконструкцію в сучасному її розумінні потрапив в 2000 р. Випала нагода відвідати захід в Польші, зробили у відповідь в Кам`янці фестиваль реконструкторських клубів.

Олександр "Гайдук" інспектує свій загін - чи в усіх мушкети в порядку?

На цей фестиваль запросили клуб по наполеоніці з Києва – так в вересні 2000 р. познайомились з Олексою Руденко (київський геральдист і художник — одна з ключових фігур в українському ВІР, один з співзасновників фестивалів «Terra Heroica» і «Хотинська твердь»). Саме на цьому фесті і виникла ідея створення групи по XVII століттю.

У 2002 році відбувся перший виїзд Київського реєстрового полку – з двома кам'янчанами в складі. З цього часу можу себе вважати причетним до руху ВІР. В тому ж 2002 р. Олекса запросив нас з’їздити в російське Бородіно – от там вся велич масового реконструкторського руху нас просто приголомшила (в заході брало участь кілька тисяч учасників). З того часу понеслось.

Кам’янець же був знайомий з цим рухом давніше, ніж можна собі уявити, – в 1986 році проводився реконструкторський захід, присвячений брусилівському прориву.

Після цього в 1998 р. пішла фестивальна хвиля: на день міста в травні – лицарський турнір, в вересні того ж року «Козацькі забави», ще був якийсь псевдо-лицарський «Соколиний кубок»... 1999-й - друга спроба «Соколиного кубку». Тоді ми остаточно зрозуміли, що гепання один одного залізяччам по кумполу — не для нас.

— Скільки часу приділяєш улюбленій справі?

— Та весь час. Практично всі види моєї діяльності так чи інакше пов’язані з реконструкцією.

— Чому для «Терри» було обране саме XVII століття?

— Цікавих епох безліч – практично в кожній можна знайти щось, що чіпляє тебе особисто. Та треба бути максимально чесним з собою, йти за відчуттями.

Мене, наприклад, дуже цікавить Японія XVII ст. але я ніколи її не реконструюватиму – я не японець, самурай з мене ніякий, а переодягатись заради самого переодягання — тупо.

Реконструкція — це значно глибше, ніж просто зміна шмоток.

Майстер-клас старовинного танцю (фестиваль у Кременці)

Коли тільки починаєш займатись якимось періодом – ловиш себе на тому, як міняється твоє світосприйняття в історичному одягу. А згодом починаєш розуміти, що одяг вже не важить; ці зміни лишаються з тобою по життю – «терапія пройшла».

Тому я роблю тих, ким би я був 100-300 років тому. Намагаюся просто зрозуміти, як було тоді і яким би я міг бути тоді.

А періоди — то вже похідна від цього. XVII сторіччя визначне для України. Оминути його неможливо. Вивчати його почали від протилежного – ну ніколи я не вірив в те, що козак ходив в вишиванці і шторах замість штанів.

З часом виявилось, що 95% українців гадки не мають, як тоді все було і виглядало. Українське кіно живе в хащах стереотипів двохсотрічної давнини. У поляків свій погляд. А як же воно було? От і намагаємось докопатись.

Від гоблолицаря — до знавця епохи

— Серед учасників ВІР є люди, котрі знають про обрану епоху все, а є «лицарі» в кірзових чоботях і ватниках, які з’їжджаються на фестивалі заради бугуртів і можливості таки вгатити когось мечем по голові. Чи не є таке «гоблорицарство» (термін самих реконструкторів) нормальною стадією ініціації новачків, адже чимало з них пізніше починають ставитися до реконструкції більш серйозно?

— Складне питання. Реконструкція дуже багатогранне явище. Ідеальна мета реконструкції – людина того часу, у відповідному одязі, зі спорядженням, навіть зі способом мислення, притаманним вибраній епосі. Фактично цей ідеал недосяжний.

"Гоблолицар" у кирзових чоботах

Де зупинитись на шляху до цього ідеалу, кожен вирішує для себе. Скільки людей — стільки поглядів, люди з більш-менш однаковими підходами об’єднуються в клуби.

Позаяк єдиного стандарту рівнів реконструкції немає – відсутня і чітка планка «справжній — липовий».

Я б до псевдо-реконструкторів відніс людей, що не керуються принципом історичності при формуванні особистих комплектів.

В таких неконтрольоване використання сучасних речей та матеріалів (сучасне взуття, спорядження, використання синтетичних тканин, шкірзаміників та штучного хутра), а також хаотичний набір історичних речей, які б в реальності в одному комплекті просто не могли б бути (розліт в елементах строю чи обладунка на сотні років, скажімо).

На початковому етапі «гоблолицарство» цілком можливе через брак досвіду та знань, в такому разі воно зникає з часом.

Інколи це просто ознака недбалості і байдужого ставлення до історичної достовірності – в такому випадку це вже ніякого стосунку до реконструкції немає.

Реконструкторство ж як професія можливе і навіть може бути успішним в разі культивування ремесел і виробництва історичних речей - дякуючи ітернету, вже давно сформувався ринок таких речей, і ті, хто знайшов свою нішу на ньому, на даний момент вже досить відомі.

Бугурт на фестивалі у Судаку (Крим)

Для тих же, хто прийшов в реконструкцію за унікальними емоціями (а таких 90%), ВІР залишиться хобі.

Останім часом на хвилі популярності ВІР-фестивалів реконструкторам стало легше втілювати свої бажання в життя – більшість фестивалів в боротьбі за учасників пропонують непогані умови, компенсацію витрат на проїзд і навіть гонорари.

Тож новачкам ВІР я б радив визначатись з темою, що дійсно цікавить, і шукати людей, що цим вже займаються і чогось досягли. Самостійно винаходити велосипед – малоефективно.

Київський реєстровий полк. Такий козацький костюм коштує більше 5 тисяч гривень. Це не рахуючи зброї

Військово-історичні фестивалі в Україні

ZaUA.org згадав 10 фестів із історичної реконструкції. Це лише ті, що "на слуху", насправді їх ще більше. Можете самі пошукати в інеті - цілком можливо, що й ваша місцина може похвалитися власним ВІР-заходом.

"Стародавній Меджибіж" - присвячений середньовіччю, проводиться в містечку Меджибіж (Летичівський р-н Хмельницької області) з 2003 року.

"Терра Героїка" - присвячений XVII-ому сторіччю, проводиться у Кам'янці-Подільському з 2004 року.

"Ту Стань!" - середньовіччя, проводиться в селі Урич (Сколівський район Львівської області) з 2006 року.

"Велика перемога" - Друга світова війна, проводиться під Києвом з 2005 року.

"Стара Фортеця" - середньовіччя, проводиться в Кременці Тернопільської області з 2007 року.

"Відлуння великої війни" - Перша світова війна, проводиться на Волині з 2007 року.

"Сталева троянда" - середньовіччя, проводиться в Луцьку з 2007 року.

"Мстислав Fest" - середньовіччя, проводиться в Чернігові з 2008 року.

"Хотинська твердь" - XVI-XVII сторіччя, проводиться в Хотині Чернівецької області з 2009 року.

"Зборівська битва" - XVII-те сторіччя, проводиться у Зборові Тернопільської області з 2009 року.

Типове середньовічне мародерство ))

Теги  буковина, хмельниччина, фестиваль, історія

Цей матеріал відображає виключно думку автора. Офіційну позицію громадського руху «За Україну!» ви можете прочитати тут.




Для того, щоб писати свої коментарі, залогіньтесь! Якщо ви не маєте логіну, тоді спочатку зареєструйтесь, щоб його отримати!

162 дні тому | +0 / -0

Пані Ірина як і завжди дуже потішила! Дякую! За хорошу статтю - з мене давно обіцяні старі фото Старого Мерчику. Але тільки за особистої зустрічі! :)))


Завантаження...

Інструменти для читача

Статті



«Повелитель бурі» проти «Аватару»: в чому правда, братe? Підсумки "Оскара"

"Сподіваюся, у Вас все добре: маю надію на те, що Вам сподобався фільм «Повелитель бурі» - якщо це дійсно так і Ви хотіли б нашої перемоги, будь ласка, скажіть про це пану (імя пропущене) і всім своїм друзям, чий голос може вплинути на премію Оскар.
Створено 5 годин тому | 0 коментарів | +1 / -0

Подробиці стрілянини по дітях. Так у Житомирі розважаються бізнесмени?

Сергій Терещук, 14 років, зі своїм другом 12-річним Віктором Марченком прогулювалися на березі річки Тетерів неподалік Житомирських магістральних електромереж.
Створено 22 години тому | 1 коментар | +0 / -0

Хочеш, щоб тебе боялися ДАІшники? Вступай до "Опель-клубу". Про силу самоорганізації

Це вже стало традицією - у Києві фанати «Опелів» зустрічаються не рідше двох разів на місяць.
Створено учора | 0 коментарів | +0 / -0

Крах Києва. Черновецький і техногенний колапс: каналізація, тепло, дороги, кіоски... (Частина 2)

Зараз у Києві немає господарів, які інвестують у його майбутнє; є лише жадібні хапуги, які грабують інвестиції попередніх поколінь, посилаючись на свої високі посади.
Створено учора | 0 коментарів | +1 / -0

Ксенія Ляпіна: Україна стане африканською державою, якщо малий бізнес не розвиватиметься

Народний депутат Ксенія Ляпіна загартувалася в правозахисній діяльності, відстоюючи власний дрібний бізнес в середині 90-х рр.
Створено 2 дні тому | 1 коментар | +3 / -0

Московські прогини Януковича: тверда четвірка

У тому, що під час свого візиту до Москви новий Президент України буде прогинатися перед російським керівництвом, ніхто не сумнівався.
Створено 2 дні тому | 9 коментарів | +4 / -0

Бандерівці - вороги нацистів. Матеріали Нюрнберзького процесу (ФОТО)

Прекрасний текст одесита Сергія Діброва - про те, як нацисти оголосили війну бандерівцям ще у 1941 році, що доводиться відповідними документами Нюрнберзького процесу.
Створено 4 дні тому | 6 коментарів | +5 / -0

Славой Жижек: Чому "Аватар" - це брутально расистський фільм (назустріч "Оскару")

Під ідеалізмом та політкоректністю «Аватара» лежить брутальний расистський підтекст - текст Славоя Жижека у часописі "Нью-стейтмен" присвячується церемонії "Оскар", яка пройде в неділю, 7 березня.
Створено 5 днів тому | 14 коментарів | +6 / -1

"Тимошенко" як анахронізм: З усіх варіантів розвитку подій Юлія Володимирівна обирає найгірший

Відставка Кабінету міністрів поставила перед нами два питання, які узагальнено можна змалювати : що ж буде з Тимошенко без України і що буде з Україною без Тимошенко.
Створено 5 днів тому | 6 коментарів | +0 / -0